BIOGRAFIJA

 

 

Toše (Todor) Proeski rodio se 25. januara 1981. godine u Kruševu u Makedoniji. Jedan je od najpopularnijih pop izvođača na cijelom Balkanu, čije su mnoge pjesme dospjele na vrh top lista Makedonije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i BiH. Njegova muzička karijera započela je 1996. i 1997. godine kada je pobijedio na makedonskom pop festivalu "Melfest". No, tek saradnja s makedonskim kompozitorom Grigorom Koprovim, koju je započeo 1998. godine, donijela mu je prve velike hitove Usne na usnama i Sunce u tvojoj zlatnoj kosi s kojima na velika vrata ulazi u sam vrh makedonske scene. Iste godine prvi put je nastupio na makedonskom izboru za Eurosong s pjesmom Ostani do kraja.

Godine 1999. objavio je svoj debi album Nekade vo nokta (Negdje u noci), za koji je neke od 11 pjesama napisao sam Toše.

 

Na Skopje festivalu '99 Toše je osvajio prvu nagradu publike s pjesmom "Tvoji poljupci na mojoj bijeloj košulji", a u ljeto te godine održava prvi samostalni koncert u Skoplju.

Naredne godine za album Nekade vo nokta osvaja prestizne nagrade "12 veličanstvenih" i to za najbolji muški vokal, najbolji koncert godine, najbolji video.

 

U junu  2000. godine objavljen je novi album Sinot Božji, na kojem je nekoliko velikih hitova, poput "Nemir" (duet sa Karolinom Gocevom) ili "Tajno moja" (druga nagrada na crnogorskom festivalu Sunčane skale).

Kao student Muzičke akademije, Toše je sudjelovao u opereti "Despina and Mister Doks", koja je izvođena krajem 2000. i početkom 2001. U ovoj 2001. u Skoplju je rasprodao ulaznice za pet uzastopnih koncerata u Universal Hallu. U oktobru  2002. godine pojavljuje se i treći njegov album "Ako me pogledaš u oči".

 

Pobjedom na Beoviziji 2003. godine s pjesmom "Čija si" Toše je počeo graditi međunarodnu karijeru. Upravo je ovaj naslov bio presudan za njegov brzo dostignuti status mega-zvijezde u cijeloj regiji. Iste godine je pobijedio na nacionalnom izboru za pjesmu Eurovizije, pa je 2004. u Turskoj predstavljao Makedoniju sa pjesmom Life.

Ove 2004. godine objavio je Dan za nas, svoj četvrti album i prvi za teritorij Hrvatske i Slovenije, a jedno od prvih vecih međunarodnih priznanja dobio je na dodjeli BH muzičke nagrade "Davorin 2004" u Zenici, kada je kristalnu statuetu 'Davorin' dobio kao najbolji regionalni izvođač.

 

Peti album Pratim te objavljen je 2005. godine, a naredne album Božilak (Duga), u najmanju ruku nesvakidašnji, ali na neki način očekivan za njegove vanredne pjevačke mogućnosti školovanog tenora, kao i njegove sklonosti da pomiče granice. Naime, ovaj album donosi 14 njegovih interpretacija klasika makedonske etno muzike (Jovano Jovanke, Uči me majko karaj me i dr.).

 

Prošle godine Toše je postao posebno otkriće u Hrvatskoj. Najprije je njegova pjesma Srce nije kamen s kojom je nastupio na Hrvatskom radijskom festivalu, proglašena za najviše emitovanu pjesmu hrvatskih radio stanica za 2006. godinu, da bi ovog ljeta osvojio i Grand Prix 11. Hrvatskog radijskog festivala na Hvaru s pjesmom Vezi me za sebe.

Album "Igra bez granica" objavljen je u augustu  ove godine posebno za hrvatsko trzište, na kojem je postajao jedan od napopularnijih izvođaca, sa zanimanjem publike kakvo godinama nije pokazano za pjevače iz drugih zemalja. Upravo za taj album je zadnjih dana augusta u Zenici, na Regionalnom radijskom festivalu, primio "grand-prix" za najboljeg makedonskog izvođača.

 

Toše je sarađivao s nizom uglednih autora i izvođača poput Marine Tucakovic, Dine Muharemovića, grupe Sintezis ili legendarne Esme Redzepove u sjajnoj pjesmi "Čini".

 

U prekratkoj muzičkoj karijeri postigao je gotovo nemoguce – na svim muzičkim scenama novih zemalja ex-Jugoslavije postao je ne samo komercijalna pop zvijezda, nego pjevač kojeg su prihvaćali kao domaćeg.

Zadnji njegov veliki koncert dogodio se prije samo desetak dana. Na stadionu u Skoplju 5. 10. Toše je okupio desetke hiljada obožavatelja. Važnije od te cinjenice – Toše je pjevao u humanitarne svrhe, za pomoć u obnovi brojnih škola u Makedoniji.

 

Kao jedan od UNICEF-ovih ambasadora, snimio  je pjesmu "This World“ za potrebe humanitarnih akcija za pomoć djeci, a iz godine u godinu, kako je njegova popularnost rasla, održavao je sve više humanitarnih koncerata. Djelovao je humanitarno gdje god je zatrebalo, bilo da se radilo o akcijama za djecu s posebnim potrebama, unapređenju obrazovnih mogućnosti djece širom Makedonije ili konkretnim akcijama za pomoć siromašnima.

 

Toše Proeski je poginuo u saobraćajnoj nesreći u ranim jutarnjim časovima 16. oktobra 2007. godine na autoputu E70 Zagreb-Lipovac, blizu mesta Nova Gradiška, koja se nalazi na oko 150[2] kilometara jugo-jugoistočno od Zagreba [3][4][5][6]. Prema informacijama koje su stizale putem novinskix agencija, sumnja se da je uzrok nesreće bila neprilagođena brzina vozila. U vozilu su se nalazili Georgij Georgijevski, Toše Proeski i njegova menadžerka Ljiljana Petrović. Veruje se da je Toše Proeski od siline udarca u zaštitnu ogradu preminuo na licu mesta. Vozač Georgijevski je prošao sa težim telesnim povredama, dok je Ljiljana Petrović imala lakše telesne povrede.

 

Vlada Republike Makedonije poslala je specijalan helikopter da bi preneo posmrtne ostatke Toše Proeskog, a sreda, 17. oktobar, je proglašen Danom žalosti. Toše Proeski je sahranjen u Kruševu uz najveće državne počasti. Posthumno mu je dodeljena titula počasnog građanina Republike Makedonije.

Toše Proeski sahranjen je 17.10.2007. u rodnom Kruševu uz najviše državne i crkvene počasti, više od 30.000 ožalošćenih poštovalaca ispratilo ga na put u vječnost. Neka te čuvaju anđeli.

 

POVRATAK NA POCETAK

Muzika