Nakit biramo po tipu ljepote
 


Sve dame žele da budu mlade, lijepe i privlačne. Naravno, da bi to postigle, pribjegavaju ukrasima. Dešava se, međutim, da nakit, koji je sam po sebi izuzetan i preljep, ne odgovara svojoj vlasnici. Zašto se to dešava i čime treba da se rukovodimo prilikom izbora ukrasa da bismo na pravi način istakli ono najbolje u nama.

Nije tajna da svaki ukras mora da se slaže sa fizičkim izgledom čoveka, da mora da naglašava njegove jedinstvene crte i ističe njegovu individualnost. Tu nam u pomoć dolazi nekoliko osnovnih načela, koja poštuju stilisti prilikom stvaranja imidža svojih mušterija. Stilisti uvek imaju na umu da svako od nas pripada određenom tipu na osnovu spoljašnjih karakteristika. Postoje četiri osnovna tipa ličnosti na osnovu tog kriterijuma: jesenji, zimski, prolećni i letnji tip.

Žene jesenjeg tipa najčešće imaju prilično intenzivnu boju kože, koja varira od tamnozlataste do boje breskve. Njima je svojstveno odsustvo svakog rumenila na licu. Boja kose kod žena jesenjeg tipa je riđa, boja meda ili smeđa.

Ljudima jesenjeg tipa se preporučuju ukrasi od prirodnih materijala: ćilibara, drveta, kosti.

Ukrasi za ovaj tip osoba ne treba previše da šljašte. Najbolje im pristaju topli tonovi ahata, crveni korali, topazi i drago kamenje zlatastih tonova.

Što se tiče metala, stilisti im preporučuju bakar, bronzu i zlato toplih nijansi.

Ženama zimskog tipa svojstven je veliki kontrast boja: na primer, one imaju veoma svetlu kožu i tamnu kosu. Za njih je idealan nakit s detaljima koji svetlucaju i presijavaju se na svetlu. Od dragog kamenja, najviše im pristaje akvamarin, koji se javlja u rasponu plavičastih nijansi, gorski kristal i, naravno, briljanti.

Prolećni tip žene odlikuje svetla, prozirna koža, svetla kosa u nijansama slame, meda i lana. Njima se savetuje da nose ukrase koji ostavljaju utisak krhkosti i nežnosti. Prolećne žene mogu sebi da priušte luksuz da nose jarko drago kamenje: safir, topaz, rubin. Od metala treba da daju prednost crvenom i žutom zlatu ili bižuteriji sličnih tonova.

Žene letnjeg tipa obično imaju kosu pepeljastih nijansi, koja svetli na suncu i dobija poseban odsjaj. One se mogu pohvaliti mlečnobelom kožom s nežnim prirodnim rumenilom i bronzanim tenom posle boravka na moru.

Stilisti im preporučuju opal, žad, ružičaste ili sive bisere.

Od metala najbolje im pristaje srebro, belo zlato i platina, ili zlato hladnih nijansi.


 

 

 

NOVI MODNI TRENDOVI NAKITA

      Najnoviji modni trendovi u izradi nakita predstavljeni su na 10. međunarodnoj izložbi zlatarstva, časovničarstva i optike SJAJ. Ove godine je u trendu emajlirano zlato ukrašeno sintetičkim kamenom, koji su doneli izlagači iz Turske.
      Kada je reč o srebrnom nakitu, moderna je kombinacija srebra sa kaučukom ili ćilibarom. Posebno atraktivan je unikatni ručno izrađen srebrni nakit iz Poljske, ukrašen ćilibarom, izložen u Hali 1 Novosadskog sajma.

  Zlatni i srebrni nakit domaćih i stranih zlatara i juvelira, drago i poludrago kamenje, cirkone i sintetičko kamenje, modele svetskih proizvođača naočara i časovnika, softvere za optičare, kao i opremu za oftalmološke ordinacije na 10. međunarodnoj izložbi zlatarstva, časovničarstva i optike SJAJ, od 10. do 13. novembra, u Hali 1 Novosadskog sajma predstaviće izlagači iz naše zemlje, iz Belgije, Grčke, Hrvatske, Poljske, Senegala, Slovenije i Turske.

      Deceniju postojanja međunarodne izložbe SJAJ ove godine obeležiće izlagači koji su od samog početka donosili na Novosadski sajam, između ostalih: ZLATARA JANKOVIĆ i JASON - Novi Sad, TESLA - Beograd, MABOSA - Vrnjačka Banja, MIDAS - Nova Pazova, ITALI LAJN - Beograd.

      Na izložbi zlatarstva izlagači će posetiocima ponuditi novo dizajniran nakit, nakit u kombinaciji s dragim kamenjem i obrađene dragocjene metale. Izlagači iz Belgije, Grčke, Hrvatske, Poljske, Senegala i Slovenije predstaviće zlatni i srebrni nakit, stručne časopise za zlatare, peći za topljenje i žarenje zlata, mašine za poliranje, opremu za zlatarske radnje, izlaganje i pakovanje nakita.

Fibula je posebna vrsta igle koja je imala izrazito funkcionalnu najmenu u odjevanju. Iako su bile dio svakodnevne nošnje, u pisanim izvorima rijetko se sreću i to pod različitim nazivima, ali su često prikazivane na reljefima, mozaicima i drugim spomenicima na kojima su mnogobrojni oblici prepoznatljivi. U zbirci Muzeja grada Beograda nalazi se oko 550 komada, što osim zbirke Narodnog Muzeja predstavlja jednu od najvećih kolekcija u Srbiji.

 

nazad

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zanimljivosti