* Odabir steneta

Zapocnimo sa predstavljanjem uzgajivaca, kojih kod nas ima mnogo. Naravno, uzgajivaci su poseban kanal kojim se zadovoljavaju potrebe odredjene pasmine. No, postoje i drugi nacini na koje mozete nabaviti stene: mozete se obratiti privatniku koji uzgaja pse, ili usvojiti napustenog psa. Usvajanje je pozeljno i pohvalno, valja pri tom naglasiti kako je sanitarni aspekt takodje zadovoljen jer se razvoj zivotinja dodatno kontrolise, dok je vakcinacija obavezna. Ukoliko odlucite usvojiti psa, bice dovoljno posjetiti stenaru i zatraziti usvajanje. Najbolje je posjetiti uzgajivaca koji uzgaja samo dvije do tri pasmine. Lakse ce vam pruziti informacije o pojedinoj pasmini, njihovom ponasanju i karakteru.

Pedigre je neka vrsta licne karte koju ima pas: sadrzi anagrafske podatke psa, genetsko stablo najmanje tri generacije, dokaze o eventualnim nagradama na izlozbama, a u slucaju mjesane dlake opisuje vrstu i boju dlake. Posjedovanje ovog dokumenta osigurava bolju cijenu steneta, cak i na ekonomskom planu. Omogucuje upis psa na izlobe ljepote, ali i raznih vjestina i okretnosti, kao i upis u genetske knjige njegovog porijekla. Mozemo, dakle, zakljuciti kako je u svaki pedigre ukljucen dio istorije jedne pasmine.

Vrlo vazno: Veterinar

U zadnjih 10 godina sve se vise vlasnika pasa, ali i ostalih zivotinja obraca veterinarima. Danasnji veterinari dobro su pripremljeni i nude sve vrste specijalistickih pregleda i pomoci: hirurskih, ortopedskih, okulistickih, dermatoloskih, laboratorijkih nalaza, lijecenje infektivnih bolesti i sl. Cak su i prva pomoc i bolnicka njega vec posve uobicajene i u malim mjestima. Vlasnici pasa imaju mogucnost pomoci u specijalizovanim "zivotinjskim klinikama", u kojima ce njihova njega biti na najvisem nivou. Kod hitnih slucajeva mozete se obratiti veterinarskoj sluzbi. Stene je najbolje odmah odvesti na pregled kod veterinara, koji ce ga temeljno pregledati i vakcinisati. Na taj ce nacin zdravlje steneta biti potvrdjeno i vasa ce avantura moci zapoceti.

* Licni odabir

Velicine

Ponekad odabir odredjene pasmine  moze biti poprilicno tezak. Trenutno ima oko 400 vrsta pasmina koje priznaje FCI (medjunarodna kinoloska federacija) podjeljenih na 5 velicina:

-patuljasta (ciuaua, minijaturna pudlica, minijaturni baset itd.)

-mala (pekinezer, mops, maltezer, shi-tzu, itd.)

-srednja velicina (engleski koker spanijel, bigl, snaucer srednje velicine, itd.)

-velika (njemacki ovcar, skotski ovcar, labrador, itd.)

-extra velika (buldog, bernardinac, irski hrt, itd.)

jasno je da ce pas patuljaste velicine stvarati manje problema od extra velikih. No, valja uvijek imati na umu kako je pas uvijek moralna, ekonomska i vremenska obaveza, nezavisno o velicini i pasmini kojoj pripada.

Ukoliko nemate puno prostora u stanu ili kuci, najbolje je odabrati prve 3 velicine. Na taj ce se nacin pas moci slobodno kretati i zivjeti sa vasim ukucanima.

Vrlo je vazno znati koje su osnovne potrebe vaseg psa prilikom njegova odrastanje. Ukoliko pas ima veliku kontituciju i siroke kosti, odgovara mu puno kretanja i prikladan teren za setnju i trcanje. Keramicke plocice pogubne su za pravilan razvoj, s obzirom da jagodicama otezavaju pravilno prijanjanje uz pod. Pas je prisiljen neprirodno produziti sape kako ne bi izgubio ravnotezu i pao. Tokom odabira psa valja, dakle, imati na umu prostor u kojem ce pas rasti.

* Vrsta dlake

Osim razlicitih velicina postoje i razlicite vrste dlake koje se razlikuju po teksturi:

-izrazito kratka dlaka (bokser, pincer, dalmatinac, talijanski kratkodlaki pticar, itd.)

-kratka dlaka (njemacki ovcar, labrador retriver, itd.)

-duga dlaka ( skotski ovcar, samojed, engleski seter, pekinezer, itd.)

-gruba dlaka (airedlale terijer, irski terijer, itd.)

-kovrcava dlaka (pudlica, bolonjski ovcar, itd.)

-valovita dlaka (bergamski ovcar, komondor, itd.)

-cvrsta dlaka (snaucer,odredjene vrste baseta, lovacki psi, pticari, itd.)

Vrijeme koje cete odvojiti za brigu o vasem psu zavisi i od vrste dlake koju pas ima. Pasmine sa izrazito kratom dlakom ne zahtijevaju nikakvo cesljanje. Dovoljno je dlaku namjestiti sa mokrom krpom ili ih oprati neutrealnim samponom. Za njegu kratkodlakih pasa preposucujemo koristenje cetke sa mekanim zubcima, kako bi se izbjeglo ostecenje koze. Dugu dlaku  skotskog ovcara ili samojeda mozete cesljati jednom sedmicno sa grebenarom. Vrsta dlake koju ima, npr. bobtail, mora se svaki dan cetkati, zato sto je dlaka sklona zapetljavanju. Kako bi izbjegli neugodna iznenadjenja, posebno trebamo paziti na odredjene anatomske dijelove tijela poput buta. Tu se, naime, dlaka cesce petlja zbog pritiska tezinom tijela u trenucima spavanja i odmaranja. Dlaka pudlice modelira se uz pomoc posebnih skara i sprava za strizenje.

Trebamo uzeti u obzir i ekonomski aspekt koji zahtjevaju odredjene vrste dlake. Ukoliko odaberete pasmine koje zahtjevaju posebne toalete, trebate unaprijed voditi racuna o vremenu i novcu koji cete potrositi. Odrzavanje dlake psa kojemu je potrebno modeliranje dlake i posebna toaleta, pravo je pravcato zanimanje. Redovno cete se morati javljati specijalizovanom osoblju, koje ce vam uz ostalo dati korisne savjete i njezi pasmine koju posjedujete.

* Karakter psa

Svaka pasmina ima odrenjeni karakter koji, najcesce proizilazi iz porijekla, ili odabira i spoja pasmina koje je covjek tokom godina napravio. Stoga, doberman bolje brani svoj teritorij od samojeda, koji nije pas cuvar; zlatni retriver sa lakocom ce donijeti odredjeni predmet iz vode, dok ce skotski ovcar to uciniti malo teze. Ovime zelim naglasiti kako je zaista vazno prilikom kupovine odrendjene vrste psa promisliti sto s njim zelimo raditi.

Ukoliko volite trcati, mozete odabrati psa koji je srednje velicine: labrador, haski, snaucer, skotski ovcar... Ukoliko preferirate odamrati, uzmite pekinezera, buldoga ili mopsa. ukoliko volite vodu tada su za vas labrador, zlatni retriver i newfoundland, iako mnogi psi vole vodu. ukoliko volite snijeg mozete odabrati nordijske pasmine duge dlake: dalmatinci i bokseri tesko bi se prilagodili niskim temperaturama zbog osjetljivih jagodica.

Imajte na umu, da je karakter pasa, iako se razlikuje od pasmine do pasmine, uvijek prijateljski raspolozen prema ljudima, cak i kod pasa koji su namjenjeni za " cuvanje i odbranu". Cesto u novinama vidimo clanke o agresivnom istupu psa prema covjeku, no, vrlo je vazno naglasiti kako to ne treba pripisivati odredjenim pasminama koje neki opisuju kao "opasne". Ne postoje opasni psi, vec opasni i nepouzdani vlasnici pasa. Njih treba smatrati odgovorinim za ponasanje psa: osobe koje nisu uspjele prikladno odgojiti psa; osobe koje su, namjerni ili slucajno, zanemarile svoje kucne ljubimce. Odgoj, prikladna prehrana, zdravstvena briga, drustvo, ljubav: sve su to elementi paznje koje pas treba prilikom odrastanja, kako bi njegovo tijelo i psiha bili uravnotezeni. Ukoliko jedan ili vise od gore navedenih elemenata nedostaje, pas osjeca posljedice na fizickom i psiholoskom planu. Zbog nedovoljne brige, psi ponekad pokazuju znakove straha ili depresije, dok drugi reaguju agresivno. Ukoliko se odlucimo brinuti o psu, potrebno ga je odgajati na zdrav i prikldan nacin sa puno ljubavi. Pas ce na taj nacin srecno zivjeti u porodici i drustvu koje ga okruzuje. 

* Muzijak ili zenka

Vjecna dilema buducih vlasnika pasa. Prikazacemo razlicite potrebe koje zahtjevaja dva pola.

Zenka je manjeg rasta od muzijaka i s njom je lakse upravljati. Senzibilnije je naravi, manje nagla i privrzenija porodicnoj sredini. Zenka se moze okotiti i time dodatno uljepsati porodicnu idilu.

Muzijake cesce odabiru zbog njihove inpozantne figure. Kod dugodlakih pasmina, dlaka je upadljivija i sjajnija. Muzijaka treba paziti koliko i zenke prilikom razdoblja parenja kako bi izbjegli nocna bjezanja ispred ograde voljene zenke. Valja imati na umu kako je briga o psu obaveza kojoj treba pristupiti sa senzibilnoscu i doljednoscu, nezavisno od pola.

* Primimo ga u porodicu

Dolazak psa u porodicu obicno je svecani dogadjaj koji ukljucije sve clanove porodice. Kako bi njegov zivot u porodici bio sretan treba na vrijeme postaviti odredjena pravila ponasanja koja ce mu pomoci tokom odrastanja. Odgoj psa zahtjeva redovne i uobicajne zivotne navike; osim pazljivosti i dosljednosti vazna je i pouzdanost, ali ne i autoritet i prinuda. Njegov zivot treba prilagoditi vasem svakodnevnom ritmu, ukoliko je u skladu sa osnovnim potrebama psa.

* Igra stenaca

Veoma je vazno da se stenad igra, jer na taj nacin istrazuju ambijent koji ih okruzuje i uce. Kroz igru mladi pas koristi strategije i navike koji su imitacija lovackih strategija njegovih predaka. S obzirom da se mali psi ne mogu sami nositi sa predmetima na koje svakodnevno nailaze, potrebno je strucno vodjstvo vlasnika. Navescemo jedan primjer. ukoliko psa ostavimo da se slobodno krece po kuci, mogli bi prisustvovati dogadjaju koji ce se uciniti pomalo destruktivnim: grizkanje kauca, povlacenje zavjese...

Stene zeli istraziti svijet koji ga okruzuje sa sredstvima koji su mu na raspolaganju: zubi i nokti. Ono ne zeli unistiti vec spoznati. Valja usmjeriti znatizelju i volju za istrazivanjem na pozitivan, tj. konstruktivan nacin. Stene mora uciti kroz igru. Cijeli postupak je jednostavniji nego sto se cini na prvi pogled. Kada stene stigne u kucu, clanovi porodice pocnu se ponasati na cudan nacin: stenetu dopustaju da prolijeva po kuci i ne postavljaju se granice. Bilo bi dobro od samog pocetka postepeno uvodoti pravila. Nije dobro pretjerano popustanje, na taj nacin stene od samog pocetka upija ispravne nacine ponasanja. Stene ce na pocetku biti zbunjeno.

Dosljednost je jedna od najvaznijih osobina koje cete morati razvijati u odgoju psa. Nakon nekoliko trenutaka neodlucnosti, nas ce mali cetvoronozni prijatelj nastaviti sa istrazivanjem prostora; postoje stenci koji su vise ili pak manje zivahni i spremni na istrazivanje. Upravo u ovoj fazi trebate ih drzati na oku. Ukoliko se npr. priblizi zavjesi, s kojom se namjerava igrati recite mu odlucno suhim hlasom "ne", bez podizanja glasa i privucite njegovu paznju igrackom u ruci. Poigrajte se sa njim i zatim ga pohvalite milovanjem po glavi. Takodje koristite "ne" kada se navikne trcati vam u susret i grickati vam glezanj ili listove. Imajte na umu kako vas stene posmatra, vasu mimiku, izraz lica, ton vaseg glasa. Ukoliko vas uhvati u opustenom ponasanju iskoristice to u svoju korist i prosiriti na prostor koji ga okruzuje.

* Prikladne igracke

Igra je vrlo vazna u zivotu psa, ali vazne su i igracke koje pas ima na raspolaganju. Narocito treba paziti da igranje njima ne pricinjava opasnost. Prikladne su sve plasticne igracke ili one napravljene od suplje gume: lopte, uze za bacanje, frizbi, plasticne boce, kartonske kutije, zatim igracke i kosti napravljene od koze bivola. Treba izbjegavati lutkice zbog materijala, malene stvarcice koje se mogu lako progutati.

* Spavanje stenaca

Stene kada spava zauzima cudne i zanimljive polozaje. Ukoliko mu je toplo lezi na trbuhu, ukoliko mu je hladno smota se u klupko i zauzeme polozaj pereca. Kada spava potpuno opusteno legne na jedan bok, ili na ledja sa sapama u zraku. Stenci biraju natkrivene prostore za spavanje. Ukoliko ga probudite i pocnete se igrati sa njim on ce se prilagoditi, ali imajte na umu da mladi psi ne mogu predvidjeti umor i napor.

* Setnje

Svakom psu potrebno je slobodno kretanje, bar nekoliko sati dnevno. Setnje za njega predstavljaju mogucnost upoznavanja novog svijeta. Svakako je velika prednost imati kucu umjesto stana, jer psa mozemo samog pustiti u setnju. Moze se dogoditi da vrt postane toliko poznat, ukoliko je prostor malen, da psu vise nije interesantan.

* Prikladna uzica

Pas na uzici pod vasom je sigurnom kontrolom. kad ih pustite sa uzice pozeljno je da to bude na poznatom podrucju, koji je dovoljno poznat za psa i ostale ljude. Pas na uzici dobar je drustveni primjer brige o vlastitoj zivotinji. Cak i kada ulazimo na javna mjesta u kojima je dopusteno drzanje psa, bilo bi dobro da je u tim prilikama pas na uzici kako ne bi smetao ljudima. Na taj cemo nacin pokazati nase dobre manire - npr. uklanjanjem izmeta - sto ce ljude potaknuti da shvate prisutnost psa u gradu. Uzica i ogrlica za psa su ono sto odjeca za covjeka.

* Pas na lancu

U danasnje vrijeme nije zgodno psa drzati na lancu. S obzirom da psi vise nemaju tipicnu ulogu psa cuvara , koristenje lanca smatra se nepotrebnim, okrutnim i neprikladnim. Ukoliko je koristenje lanca potrebno, imajte u vidu propise koji regulisu njegovu upotrebu: duzina lanca ne smije biti kraca od 3 metra, ogrlicu treba podesiti kako ne bi ozlijedila psa, psu treba obezbjediti prikladne uslove stanovanja. Ukoliko pas spava u vrtu trebacete poduzeti odredjene mjere zastite. Morate paziti da pas ne dodje u dodir sa mehanizma za zalijevanje, da ne laje neprestano i ne uznemorava susjede, da ne moze preskociti ogardu ili procu kroz nju i da ima kucicu da se moze skloniti od kise.

* Pas u stanu

Prvo je pravilo poprilicno jednostavno: pas ne smije uznemiravati susjede po noci, isto tako nije pozeljno da unistava prostor koji svi stanari koriste. Postoje razlicite zakonske odredbe koje npr. navode razliku izmedju posjedovanja psa u vlastitom i iznajmljenom stanu.  kad pas ostane sam u stanu njegov prostor treba ograniciti na jednu prostoriju. Ukoliko bude imao citav stan na raspolaganju, znaci da ce ga natjerati na istrazivanje, ukoliko mu bude dosadno mogao bi glodati namjestaj, skakati po kaucu... U jednoj prostoriji osjeca se sigurnije.

Za kisnih dana setnja ce biti kraca, ali ih obavezno morate obaviti. Pri ponovnom ulasku u stan potrebno je imati spuzvu ili krpu kojom cete ga obrisati. Ukoliko psa na vrijeme ne naucite takvom ponasanju lajanjem bi mogao uznemiravati susjede cijeli dan.

 

Zanimljivosti