Autori: Aleksandra Praštalo
Emilija Đukić
Izjave:
Aleksandar Kelečević (Vršnjački edukator i mentor saradnik Muiltimedijalne sekcije i u projektu Kamp mladih programera PITAM DA, 2014-2017. student na Elektrotehničkom fakuletu BL)
Veći dio svog školovanja sam proveo kao vršnjački edukator, bio ja toga svjestan (u okviru kampa Pitam DA) ili ne ("izvini, možes li mi objasniti nešto" ) i smatram da mi je ono što sam iz tog iskustva naučio bila sjajna osnova za sve buduće izazove. Od toga kako upravljati vremenom, svojim riječima, svojim nastupom, svojim znanjem i na kraju svega, kako jednostavno prenijeti to znanje drugima.
Za one koji misle da je ovo zastarjeli princip koji se koristi samo kod nas, kolege sa Harvarda rade istu stvar. (izvor: https://www.gse.harvard.edu/uk/blog/students-teachers)
Teodora Vujasin (Mentor 2014-2017. saradnik Muiltimedijalne sekcije i projektu Kamp mladih programera PITAM DA)
Vršnjačka edukacija je način prenošenja znanja u određenim oblastima, kada su edukator i učenik približnih godina starosti. Obzirom da su približnih godina, smatra se da dijele i zajednička interesovanja i stavove o socijalnoj sredini i aktivnostima u njoj, što je preduslov za slično polazište prilikom razmatranja različitih tema razgovora. Obzirom na to, olakšava se put komunikacije između njih, bez prepreka i nerazumjevanja u razgovoru, što dovodi do lakšeg, bržeg i dugotrajnijeg usvajanja znanja.