Počeci filma
Filmska industija počela je cvjetati godine 1920. kada su filmovi mimike kako su u početku nazivali njeme filmove, napravili revoluciju. Charlie Chaplin sa svojim neprevaziđenim djelima uspio je zainteresovati publiku i do dan danas ostati najbolji majstor improvizacije i komedije. Ali početak građenja ovog carstva pokretne slike je bio pun uspona i padova, odbijanja, tako da su mnogi prognozirali da je to ništa manje nego prolazna groznica.
!920. godina pamti se po tome [to je uspjela dati nekoliko remek djela koja su čak ušla u red klasika. Industrija koja je te decenije briljirala bila je Američka. Kako je film u Evropi još uvijek tražio pogodno područije, cijela Sjeverna Amerika kreće u pohod na sedmu umjetnost. Tada se pojavljuje Hollywood kao utočište umjetnika i onih koji će to uskoro postati, a glumci i glumice su lica koja se prepoznaju gdje god da se pojave. U Hollywood-u se snimaju prvi filmovi blokbasteri, mada bile su zastupljene i druge lokacije. Gradovi New Jersey, Astoria i Long Island, bili su samo neka od mnogih imena u kojima se iz dana u dan znala dešavati neka nova bitka, scena ubistva ili vjenčanja, sve je zavisilo od mašte reditelja. Izgradilo se preko 20 studija, a filmski menadžeri su svoje mušterije nalazili čak i u restoranima. U roku od 20 do 30-tih na tržište je bilo izbačeno preko 800 filmova, različitih žanrova i tematika. A u današnje vrijeme ova cifra je nezamisliva, jer i pored budžeta koji retitelji dobiju ne uspiju dovrštiti film u roku.
Njemi filmovi su u početku bili kraći, bez muzike i oskudno sređene scene. Naravno, ovo se razvijalo, pa je počela da se pravi posebna muzika za film, melodija i džinlovi koji su se puštali u pauzama. Film je morao imati pauze jer studio koji bi ga puštao dobijao trake u dijelovima, pa je majstorima bilo potrebno izvjesno vrijeme kako bi film sastavili u jednu cjelinu.
Glavna djela koja su nalazila mjesta na ekranu su bila djela pisaca jer scenaristi nisu vjerovali da su gledaoci spremni za nove izazove, sam film je bio dovoljan, išli su korak po korak. Dok su se dokumentarci snimali u Evropi, naučni i politički, Američka javnost iskorištava film kakao bi manipulisala masama, a da se nije pozivala na religiju ili neko drugo riješenje. I svakako ovaj eksperiment je uspio i čini se da traje i dan danas. Romanse, misterije, komedije i drame bili su žanrovi koji se mijenjaju ali im je korijem ostao isti. Studija koja su se najviše proslavila bila su Paramount, Warner Bros, RKO kao i druga imena. Oni su dali velike filmove kao što su: King Kong (1933 ), Građanin Kejn (1941 ), Džez pjevač (1927 ), Velika parada ( 1925 ), Grand Hotel (1927)...Dalje je ostalo na novodolazećim učenicima da čine svoje.
Julia Roberts / biografija / filmografija / galerija / nagrade / kviz /