Инспирисан радом стрип цртача Френка Милера, аутора "Града греха", филм "300: битка код Термопила" је епска авантура о страсти, храбрости, слободи и жртви, коју отеловљују спартански ратници који су учествовали у једној од највећих битака у историји. Филм у режији Зека Снајдера ("Зора мртваца") оживљава познати стрип Френка Милера комбинујући живе глумце и витуелну позадину и представља његову визију древне приче.

У филму глуме Џерард Батлер ("Фантом из опере"), Лена Хеди ("Браћа Грим"), Дејвид Венам (трилогија "Господар прстенова") и Доминик Вест ("Заборављено"). Сценарио су написали Зек Снајдер, Курт Џонстад и Мајкл Б. Гордон, по стрипу Френка Милера и Лин Варли.

Мистериозни. Насилни. Застрашујући. Спартанци су међу најтајанственијим културама у историји. Учени да се никада не повлаче, да се никада не предају, они су савршени ратници. "Спартанци остају мистерија за свакога", каже Френк Милер, аутор стрипа "300", који је био инспирација за филм. "Они су вероватно јединствени по томе што су потпуно ратничка култура, апсолутно посвећена ратовању. Имају кодекс части који говори о томе шта значи бити Спартанац и из тога је проистекла херојска класа дотад невиђена у свету."

Косценариста и редитељ Зек Снајдер додаје: "Спартанци живе за борбу. Они је обожавају. Боре се као један, формирајући фалангу у којој штит сваког ратника штити човека поред њега. То је задивљујући и застрашујући призор, чак и за масу Персијанца. Иако се Спартанци суочавају с бројно далеко надмоћнијим непријатељем, прави спартански ратник је увек спреман да погине за слободу. Они то сматрају 'дивном смрћу'; они се дефинишу жртвовањем и слободом."

Френк Милер се први пут сусрео са Спартанцима када је као дечак гледао филм "300 Спартанаца". Он се сећа: "Био сам прилично уздрман и инспирисан тим филмом јер ме је научио да хероји нису обавезно људи који добију медаљу на крају приче, већ да су хероји људи који раде праву ствар зато што је права, макар за то положили и живот. Читавог живота сам желео да испричам ту причу зато што је то најбоља прича на коју сам икада наишао. С временом, коначно сам стекао цртачке способности у таквој мери да сам могао да се ухватим у коштац с тим."

Да би илустровао "300", Милер је синтетизовао своје обимно истраживање, које га је одвело до самих литица Термопилског кланца, са својим препознатљивим стилом који је унео и у легендарне стрипове као што су "Град греха" и "Повратак Тамног витеза". Спартанску униформу (чија је тежина под пуном опремом износила скоро половину тежине тела) свео је на оно најосновније и на симболичне елементе и зачинио причу о историјској бици код Термопила 480. године п.н.е. елементима ранијих сукоба између Ксеркса и Грка.

"Френк је узео стваран догађај и претворио га у митологију", каже Снајдер, који је унео и део своје визије приче у филм. "Хтео је да ухвати суштину онога што чини једног спартанског ратника. Ако одете до Термопила, статуа Леониде је нага - има штит и копље, и то је све. Френк је ишао до Термопила и сигуран сам да је то видео и помислио: 'У реду, тако и ми морамо да урадимо'."

Стрип "300" је постао бестселер и донео Милеру бројне награде. "Прича је саму себе продавала", каже он. "Ја сам само дао све од себе да достојно пренесем велики историјски тренутак. Било је важно обратити пажњу на развој и појављивање ликова да би били динамичнији и да би се изгубио осећај да је у питању стара прича. То није стара прича - то је вечна прича."

Књига је придобила велики број фанова, међу којима су били и редитељ и продуценти филма. "Код Френка је сјајно то што цртеже прати изврсна проза", примећује Снајдер. "То нису само илустрације, ту постоји поезија." Снајдеров процес осмишљавања филма био је сличан ономе што је искусио Милер. Желео је да заобиђе принципе реалистичког филма и нађе начин да учини да све то "оживи на екрану", објашњава он. "Нисам хтео да снимим филм који изгледа као фотографија, већ да вас пренесем у свет који је Френк створио у свом стрипу. Ово није историјска драма. Прича није линеарна. Нити је намера била да буде сасвим историјски тачна. Наш циљ је био да створимо искуство другачије од било чега што сте икада видели."

Џерард Батлер, који глуми краља Леониду, каже: "Све изгледа као да је неко ко је био тамо и присуствовао бици заспао и целу ствар изнова сањао... Пуно тога постоји у машти, тако да смо могли да одемо много даље. Ово је невероватна прича која је била инспирација толиким људима кроз историју, али није документарац. То је фантастична прича пуна страсти, политике и бруталности, као и толико много других ствари које постоје у том хиперреалном, дивном свету емоција."

Читава централна глумачка екипа бацила се на истраживање спартанске историје и културе да би се интелектуално припремила за улоге. Међутим, Снајдер је хтео и да изгледају уверљиво и да буду јединствена ратничка машина као права спартанска гарда. Да би их физички припремио за захтевне сцене борбе, Снајдер је ангажовао двојицу људи с којима је тренирао већ годинама. Марк Твајт, некадашњи светски рекордер у професионалном планинарењу, обучавао је глумце и каскадере у фитнесу, а каскадерски ветеран Дејмон Каро их је припремао за сцене борбе.

Неки су морали да ослабе, а неки да набаце килажу. Мајкл Фасбендер, који глуми Стелиуса, једног од ратника, имао је среће. "Имао сам довољно среће да се не морам на дијету са сиром и грожђем", каже. "У интересу мог лика је било да набацим неколико килограма." У складу с редитељевом визијом, Каро, мајстор борилачких вештина, уклопио је покрете из различитих борилачких вештина у своју кореографију. Тренинг је трајао осам недеља пре почетка снимања и настављао се све до дана када је снимана одређена сцена. Константно тренирање и пробе су се исплатили и глумци су изгледали уверљиво као велики и снажни ратници у оскудним костимима.