Merilin Monro

 

Rodno ime:      Nora Džin Mortenson

Rođenje :          1.jun 1926

             Los Anđeles,Kalifornija

Smrt:               5. avgust 1962 (u 36. godini)

            Brentvud,Los Anđeles,Kalifornija

Godine rada:  1947-1962

Suprug/zi:      Džejms Daferti

                       Džo Dimađo

                       Artur Miler

Važniji filmovi: Neki to vole vruće

 

 

Merilin Monro (1. jun, 1926-5. avgust, 1962), rođeno ime Norma Džin Mortenson, je bila američka glumca. Smatra se za jednu od najvećih seks simbola 20. veka. Postoje indicije da je ubijena zbog ljubavne afere sa američkim predsednikom Kenedijem.

 

Djetinjstvo

 

Majka

Merilin Monro je rođena u sirotištu okružne bolnice u Los Anđelesu. Prema njenom biografu Fredu Lorensu Gilisu, njena baka, Dela Monro Greindžer, krstila ju je pod imenom Norma Džin Bejker. 23. februara 1956. promijenila je ime u Merilin Monro.

Njeni djed i baka s majčine strane bili su Otis Emer Monro i Delia Me Hogan. Njena majka Gledis Perl Monro je rođena u Porfirio Diazu, u Meksiku, sada poznatom kao Piedras Negras, 27. maja 1902, gdje se porodica preselila kako bi Otis mogao raditi na željeznici. Porodica se vratila u Kaliforniju gdje je rođen Gledisin brat Otis, 1905. Njihov otac, koji je bolovao od sifilisa koji mu je napao mozak, umro je 1909. u bolnici u Južnoj Kaliforniji, u okrugu Bernardino. Gledis se prvo 1917. udala za Džaspera Bejker Meja, s kojim je dobila dvoje djece, Roberta Kermita Bejkera (rođenog 24. januara 1918) i Bernis Bejker (rođenu 30. juna 1919). Oboje su rođeni u Los Anđelesu. Nakon što su se Gledis i njen muž razveli, on je odveo djecu sa sobom u svoj rodni grad Kentaki. Prema knjizi Moja sestra Merilin, i Gledis se preselila tamo, kako bi bila bliže djeci. Nakon što je živjela tamo neko vrijeme, vratila se u Los Anđeles.

Otac

Kad se vratila u Los Anđeles, Gledis se udala za Martina Edvarda Mortensona (1897-1981), 11. oktobra 1924. Razveli su se nakon samo šest mjeseci. Prema knjizi Moja sestra Merilin, Martinov otac, koji se takođe zvao Martin, rođen je u Haugesundu, u Norveškoj, a imigrirao je u Sjedinjene Države oko 1880. gdje se oženio sa Stelom Higins. Njihov sin rođen je u Veliju, u Kaliforniji.

Mnogi biografi, kao što je Donald H. Volf u knjizi Poslednji dani Merilin Monro, vjeruju da je biološki otac Norme Džin bio Čarls Stenli Giford, prodavac u filmskom studiju "RKO Pictures", gdje je Gledis radila kao montažerka. Na Monroinom rodnom listu kao otac je naveden Gledisin drugi muž, Martin Edvard Mortenson. Kako je Mortenson ostavio Gledis prije rođenja Norme Džin, neki biografi smatraju kako bi on mogao biti otac. U intervjuu za Lajftajm, Džejms Daferti, njen prvi muž, rekao je da je Norma Džin vjerovala da joj je Gliford otac. Ko god bio njen otac, smatra se da nije imao nikakvu ulogu u njenom životu.

Usvajatelji

Kako nije uspjela nagovoriti Delu da uzme Normu Džin, Gledis ju je udomila kod Alberta i Ide Bolender iz Hothorna, Kalifornija, gdje je živjela do svoje sedme godine. U njenoj autobiografiji Moja priča, Monro je izjavila kako je mislila da je Albert djevojka.

Gledis je posjećivala Normu Džin svake subote. Jednog dana je rekla da je kupila kuću. Nekoliko mjeseci nakon što su se uselili, Gledis je doživjela slom živaca. U knjizi Moja priča, Monro se prisjetila kako je majka "vrištala i smijala se" te da je na silu smještena u bolnicu u Norvoku. Prema knjizi Moja sestra Merilin, Gledisin brat Marion se objesio nakon izlaska iz bolnice za mentalno poremećene osobe, a i Delin otac je počinio istu stvar nakon što je patio od depresije.

Norma Džin je proglašena državnom štićenicom, a Gledisina najbolja prijateljica, Grejs MekKie (kasnije Godard) postala je njezin staratelj. Kad se MekKi udale 1935. godine, Norma Džin je poslata u sirotište u Los Anđelesu, a zatim se selila po domovima za nezbrinute.

Godardovi su se selili na istočnu obalu te je nisu mogli povesti sa sobom. Grejs je prišla majci Džejmsa Dafertija i upitala je da li bi njen sin oženio djevojku. Vjenčali su se dvije sedmice nakon što je navršila 16 godina, pa se Norma Džin nije morala vratiti u sirotište ili starateljima.

Nazad