ISTORIJAT

 

Rotvajler pripada grupi moloskih pasa Po podjeli pasa na rasne skupine rotvajler je svrstan u drugu grupu, drugu sekciju, prvu podsekciju (dogoliki psi ). Rotvajler podleze obavezi polaganja ispita u radu sto znaci da pas mora imati polozen ispit u radu da bi mogao postati sampion u ljepoti. Ovo vazi i za sticanje nacionalnih sampionata kao i za sticanje titule internacionalnog sampionata u ljepoti.

Moze se reci da sadasnji rotvajler predstavlja jednu vrstu teraca stada odnosno pasa , kojima je osnovni zadatak bio da teraju i stite stada.Rotvajler pripada grupi moloskih pasa, a to znaci da njegovi koreni poticu sa Tibeta.Migracijom ka zapadu psi su dospeli u Grcku. Danasnji naziv molos ili molosoid grckog je porijekla.Molosi su bili nnajistaknutije anticko pleme u Epiru. Njihov kralj Pir ratovao je u Italiji protiv Rimljana kao saveznik Tarenta. Bili su ljubitelji pasa, koji su bili veoma poznati.

Neki autori smatraju da su preci rotvajlera dospjeli do grada Rottweil (Rotvajl) u polovini drugog vijeka prije nove ere, odnosno u vrijeme kada je rimska vojska presla Alpe. Rottweil je postao rimska utvrda tokom 74. g.n.e. za vrijeme vladavine cara Tita Flavia Vespasiana (69-70). U cast ovog cara taj predeo nazvan je Area Flaviae. Rimska utvrda na cijim temeljima se razvijao Rottweil naziva se Neckarquelle.

 

Rimska vojska je jos pre vise od dve huiljade godina vodila pse sa sobom, a pse su imale i sve vojske pre i posle Rimljana. Od posebnog znacaja bili su psi u pogranicnim rimskim gradovima gdje su bili cuvari. Ovi su se parili sa autohtonim psima, a oni su najcesce bili cuvari i pastirski psi.Preci rotvajlera bili su veoma dobri lovacki psi. Pre svega isticali su se u lovu hajkom na divlje svinje. Poljoprivrednici i stocari veoma brzo su zapazili iyuyetnu izdrzljivost ovih pasa. Osim snage psi su imali veoma dobar karakter .Uzgoj ovih pasa uzimao je maha.

Ubrzo je kao centar uzgoja, Rotweil postao interesantan za mnoge koji su zeljeli da nabave ovakvog psa. Rotweil je mjesto ukrstanja mnogih puteva i kao takav bio je trgovacko srediste. Zainteresovanih za ovog psa bilo je mnogo, a najzainteresovaniji bili su mesari. Dugo su rotvajlera nazivali mesarskim psom, a i danas se u kinoloskom zargonu moze cuti da je to mesarski pas (Metzgerhund).

Kupujuci stoku na vasarima odvodili do svojih klanica, a za taj transport bilo im je potrebno obezbedenje. Rotvajler je bio najprikladniji za to. Postao je vrlo brzo najbolji i najpoznatiji terac stoke. Trgovina stokom bila je vrlo razvijena u proslom vijeku. Svakim danom stoka je u vecim ili manjim stadima terana na stocne pijace, a mesari su kupljenu stoku terali u klanice.

 

Vremenom su ovi psi mjenjali prvobitnu namjenu i oko 1900. pocinju da se upotrebljavaju i u policijskoj sluzbi. To je veoma brzo promjenilo pravac i svrhu uzgoja. O rotvajleru kao samostalnoj rasi moze se govoriti od 1890.tada su odgajivaci smatrali da pse treba gajiti u granicama visine grebena od 50 do 60 cm.Prvi zvanicni standard potice iz 1901. godine. Predlozio ga je slikar Albet Kull. U to doba o uzgoju rotvajlera brigu je vodio I. International Club fur Leonberger und Rotweiler Hunde.

Za razvoj rotvajlera kao rase od izuzetnog je znacaja 13. 1. 1907. Tada su, u Stutgartu, odgajivaci i ljubitelji ovih pasa osnovali klub (DRK), a bio je to Deutscher Rottweil Klub.Veoma brzo se uvidjelo da uzgoj i briga o rasi nisu na odgovarajucoj visini jer je politika vodena iz dva kluba. Zbog toga su iz dva kluba koji su se starali o rotvajleru 1921. stvorili jedinstveni maticni klub (ADRK)-Allgemeiner Deutscher Rottweil Klub. Danas se ADRK smatra naslednikom DRK i zbog toga se 1907. uzima kao godinanastanka ADRK.

Danas klub ima 16 podruznica: 15 u Nemackoj i jednu za sve clanovi i odgajivace van Nemacke. Ima 6.000 clanova iz:Njemacke, Austrije, Belgije, Brazila, Danske, Finske, Francuske, V. Britanije, Irske, Izraela, Italije, Jugoslavije, Kanade, Luksemburga, Malezije, Holandije, Norveske, Australije, Svedske, Svajcarske, Spanije, Juzne Afrike, Jugozapadne Afrike,Tunisa, Amerike.Klub radi pod pokroviteljstvom VDH i FCI (IFR- Medunarodnog saveza prijatelja Rotvajlera).