Doom Metal

    Kao i za većinu ostalih pravaca u metal muzici, Black Sabbath je imao veoma važnu ulogu i za nastanak ovog. Tome su najviše doprinijeli njihovi prvi albumi (Black Sabbath, Paranoid, Master Of Reality, Vol. 4, Sabbath Bloody Sabbath i Sabotage) koji su bili, za svoje vrijeme, nešto potpuno novo i avangardno. Ali, uprkos uspjehu Sabbatha, smatra se da je tzv. prototip Doom zvuka napravio Iron Butterfly, a dijelom i Led Zeppelin, koji se kasnije okrenuo lovi i vrištećim glasićima nevaljalih djevojčica.
    U osamdesetim se Doom i dalje razvija, ali njegov razvoj usporavaju određeni ljubavno-srceparajući bendovi (Bon Jovi, Def Leppard i Warrant). Na samom početku osamdesetih najviše napreduje čikaški bend Trouble, kojima je čak pripisivana i vatrena borba protiv hrišćanstva. Godine 1986. ovaj pravac nalazi svoju novu i odlučujuću domovinu-Skandinaviju. Prvi skandinavski bend bio je Candlemass čiji je album Epicus Doomicus Metallicus bio prekretnica ranog Doom zvuka. Oni su bili pravi nastavak Ozzyevog Sabbatha sa, razumljivo, modernijim zvukom. Najveću zaslugu za njihov uspjeh nosio je njihov izuzetni vokal Messiah Marcolin. Kasnije dolazi i Cathedral koji se nakon nekog vremena okreće Rock muzici.
    Početkom devedesetih i popularizovanjem Death zvuka Doom doživljava preporod. Tada nastaju mješavine Death i Doom zvuka. Ističu se bendovi Winter, Thergoton, Paradise Lost (albumi Lost Paradise, Gothic i, po mnogima najbolji, Icon).
    Bendovi My Dying Bride i Anathema svojim sjajnim radom otvaraju put za mnoge nadolazeće Doom bendove. Sredinom devedesetih pojavljuju se i Mortal, Esoteric, Evoken, Skepticism i mješanci Doom i Gothic zvuka poput Theatre Of Trgedy (koji, takođe, više nije u ovim vodama).
    U Doom muzici praktikovani su bili, i još su, tekstovi koji imaju veze s hrišćanstvom. Koristi se mnogo jezika-španski, latinski, francuski, pa cak i japanski. Doom album je najlakše prepoznati po Coveru (puno jaki motivi, a njihov utemeljivač je vjerovatno Paradise Lost), poetičnim imenima bendova i sporom i teškom zvuku. Zbog svoje velike sličnosti sa Gothic metalom, teško je odrediti koji bendovi sviraju Doom. Tu su i Amorphis, Draconian i Paradigma, a od ex-Yu bendova značajni su Ashes You Leave, Porfiria (death/doom), Tales Of Dark.

 

(Za biografije kliknite na link na imenu benda)

Muzika