Željko Bebek

Rodjen je u Sarajevu 16. decembra 1945. godine. U to vreme, neposredno posle oslobodjenja, na radiju su emitovane samo narodne i meksikanske pesme. Jedna od njih mu je zapela za uho, pa je na usnoj harmonici, koju je negde iscackao, naucio da svira "Mamu Huanitu" iz filma "Jedan dan zivota", pa je cesto zabavljao mamine goste. Zasluzeni komplimenti bili su mu prvi honorar u zivotu.

U trecem razredu osnovne skole napustio je usnu harmoniku i uspeo da se izbori za mesto mandoliniste u skolskom orkestru. U stvari zeleo je da bude gitarista, kako bi uz instrument mogao i da peva. Ali, nastavnik se nije slozio. Uputio ga je da najpre ovlada tajnama mandoline i dozvolio mu da je nosi kuci, ustimava i po svom ukusu vezba. Zeljko se snalazio tako da je ulazio kroz prozor u stan dobre zene iz susedstva i koristio svaki trenutak njenog odsustva da nauci nesto novo na gitari. Ona je znala da ima tajnog gosta, ali je shvatila koliko malom susedu znace ta druzenja s gitarom i nije se protivila. Bio je marljiv i uskoro je postao najbolji mandolinist u skoli, pa je tako stekao pravo na gitaru. Izbacili su ga iz hora jer je dobio napade smeha gledajuci kako ostatak tima skladno otvara i zatvara usta ("kao ptici u gnijezdu kada im lastavica donese hranu"). Zamoljen je da karijeru nastavi kod kuce.


Na putu do kuce prolazio je pored muzicke skole, ali nikada nije svratio unutra, jer nije mogao da shvati kako trombonisti mogu godinama usavrsavati dva tona. Potom se nasao u izvidjacima i zabavljao ih na logorovanjima, najpre domacim zabavnim pesmama, a onda je poceo da uci engleski kako bi sto pre savladao repertoar Paula Anke.


Imao je sesnaest godina kada je prvi put zasvirao u bendu. Zabavni klub Druge gimnazije zvao se "Eho 61" i tu je upoznao Kornelija Kovaca, Zorana i Fadila Redzica. Kasnije se preselio u Aktiv saveza omladine Centar i nastavio da svira sa Redzicima sve dok Fadil nije presao u "Indexe". Naisao je Edo Bogeljic i postavio mu uslov: ako kupi dobru gitaru - mesto u "Kodeksima" rezervisano je za njega.


Sa "Kodeksima" je ostao mnogo godina i prosao pola juzne Italije. Ostavivsi drugove u Napulju vratio se u Sarajevo i ponovo s Edom Bogeljicem osnovao "Nove kodekse". Ali oni nisu bili dugog veka. U leto 1971. svirali su u Vrsaru, svake veceri pred sve manje publike. Zeljko, koji bi na svirci zaradio jedva da plati najam pojacala, poceo je da razmislja - ima li takav nacin rada uopstee smisla? Postavio je ultimatum. Ili ce "Kodeksi" raditi tako da zaradjuju, ili on vise nece raditi s njima. Razmisljali su sta da ucine da zainteresuju publiku, ali nisu nista smislili. Trebalo je sesti i napisati pesmu na nasem jeziku, a oni su smatrali da je to glupo, jer nista ne moze biti bolje od muzike sa stranih ploca. U decembru 1971. Zeljko je dobio poziv da se u februaru iduce godine javi u vojsku. Posle oprostajnog koncerta u Domu mladih, "Kodeksi" su zauvek prestali sa radom.


U januaru 1972. formalno se vratio u grupu "Jutro". Mesto vokalnog soliste ceka ce ga do povratka iz vojske. Potom je sa "Bijelim dugmetom" uleteo u slavu, da bi je napustio u aprilu 1984. godine nakon, kako mu se cinilo, uspesnog solo albuma "Mene tjera neki vrag". Krajem 1985. pokusao je da se vrati na scenu autorskim albumom "Zeljko Bebek i Armija B", ali ga je neuspeh turneje opredelio za povremene nastupe u disco-clubovima uz matrice svoje bivse grupe.

Po izbijanju rata se preselio u Zagren gde je oformio Bebek Band i nastavio karijeru.

    povratak na prethodnu stranu

Muzika