Karijera

Svoj prvi turnir Đoković je osvojio 23. jula 2006. u nizozemskom Amersfoortu i tako postao prvi teniser koji je za Srbiju osvojio jedan ATP turnir u pojedinačnoj konkurenciji. Dobru igru pokazao je tijekom ostatka sezone, osvojivši još turnir u Metzu i plasiravši se u finale Umaga.

2007.

I 2007. godinu Đoković je počeo dobro. Osvojio je turnir u Adelaideu, svladavši u finalu domaćeg tenisera Guccionea, a zatim igra finale prvog turnira iz Masters serije gdje u dva seta gubi od Rafaela Nadala. Tim rezultatom se po prvi put probija među najbolju desetoricu tenisera svijeta. Istovremeno, na WTA ljestvici među 10 najboljih teniserki svijeta nalazila se njegova sunarodnjakinja Jelena Janković, čime je, prvi put u povijesti, Srbija imala i tenisera i teniserku u top 10. Poslije ovog turnira stiglo mu je još jedno priznanje od ATP-a, nagrada za tenisera koji je najviše napredovao u 2006. godini.

Sljedeći turnir koji je igrao bio je još jedan iz Masters serije. Bio je to turnir u Miamiju gdje je, nanizavši 6 pobjeda, osvojio svoj prvi veliki turnir, i to bez izgubljenog seta. Na putu do finala glatko je svladao drugog igrača svijeta - Rafaela Nadala, uzvrativši mu time na najbolji način za poraz u finalu prethodnog turnira. Možda najbolji meč na tom turniru odigrao je protiv još jedne nadolazeće teniske zvijezde, Škota Andyja Murrayja, kada mu je prepustio samo jedan gem. U finalu je glatko svladao Argentinca Cañasa, senzacionalnog povratnika u tenis, koji je u samo deset dana dva puta uspio pobjediti najboljeg tenisera svijeta Rogera Federera. Osvajanjem ovog turnira Nole se popeo na 7. mjesto ATP ljestvice, što mu je bio najbolji plasman karijere. Na drugoj ljestvici, koja se boduje za završni masters turnir, popeo se na odlično 2. mjesto, samo 4 boda iza Federera.

Poslije ovog turnira predstavljao je Srbiju u Davisovom kupu u prvoj grupi euro-afričke zone, gdje je pobjednik stjecao pravo borbe za ulazak u prvu svjetsku skupinu. Dao je svoj doprinos za uvjerljivu pobjedu Srbije nad Gruzijom od 5:0.

Na turniru u portugalskom Estorilu, iako nije briljirao u pojedinim nastupima, stigao je do svoga petog turnirskog naslova i do svog najboljeg plasmana u karijeri na entry listi (5. mjesto). Ovim naslovom priključio se Nadalu i Federeru u utrci za prvo mjesto na ATP race listi.

Odličnu igru prikazao je i u Roland Garrosu. Stigao je do polufinala, gdje je ispao od kasnijeg pobjednika, Rafaela Nadala. Tim je rezultatom osigurao do tada najbolji plasman u karijeri, 4. mjesto.

Wimbledonski turnir 2007. godine je dočekao na trećem mjestu, a na turniru je došao do polufinala. Zbog povrjede noge i velikih napora tijekom igranja mečeva na turniru (izazvanih mnogim odlaganjima zbog vremenskih neprilika u Londonu), polufinalni meč je predao Rafaelu Nadalu u trećem setu.

Sljedeći Đokovićev uspjeh je osvajanje neslužbenog prvenstva Kanade, ATP turnira u Montrealu. Napravio je nešto što nikome poslije Borisa Beckera od turnira u Stockholmu iz 1994. nije uspjelo, naime, na putu do naslova pobijedio je prvu trojicu igrača svijeta: Amerikanca Andyja Roddicka (3) u četvrtzavršnici, Španjolca Rafaela Nadala (2) u poluzavršnici i neprikosnovenog broja jedan na svijetu, Švicarca Rogera Federera (1) u finalu. To je bio prvi trijumf Đokovića nad Federerom.

Odlične partije Đoković je pružio na US Openu, gdje je došao do finala. Drugi je najmlađi igrač u istoriji kojemu je to uspjelo (mlađi je bio jedino Pete Sampras). Tamo ga je čekao svjetski broj jedan. Federer mu se osvetio za poraz u finalu Montreala i glatko je slavio u tri seta (7:6 7:6 6:4) iako je Đoković i u prvom i u drugom setu servirao za set. Đokoviću je ovo inače bio treći grand slam turnir zaredom gdje je igrao najmanje polufinale.