S T A N D A R D N  I    P L E SO V I

ENGLESKI- SPORI VALCER (ENGLISH/SLOW/ WALTZ)

Prapostojbina valcera je Boston, a ples je donesen iz Amerike i u to vrijeme predstavljen je u veoma popularnom "Boston" klubu oko 1874. godine ali ovaj ples postaje popularan tek kasnije. Cudna stvar u vezi sa ovim plesom je da su partneri plesali odvojeno i to jedan pored drugog, ni nalik na ono kako se  danas plese, apoznato je da se svi standardni plesovi plesu u zatvorenom drzanju.Nakon Prvog svjetskog rata dobija na popularnosti  i tada je odluceno da osnovni koraci budu korak-korak- skupi.Kada je 1922. Victor Silvester pobijedio na sampionatu Engleske , program engleskog valcera nije sadrzio nista vise od desnog, lijevog okreta i promjene pravca kretanja sto je mnogo manje nego sto se danas plese i uci na pocetnickim kursevima.

1926/7.ovaj ples napreduje i osnovni koraci su promijenjeni u korak-strana- skupi te je samim tim omogucilo vise raznih varijacija i figura. Osnovne figure su bile standardizovane od strane "Imperial Society of Teachers of Dancing"  a mnoge od njih se plesu i danas.

TANGO

Tango potice iz Spanije ili Maroka.Pocetkom 19.vijeka tango je bio solo ples koji je izvodila zena.Takmicarski tango potice iz donje klase Buenos Airesa, posebno iz Bario de las Ranas. Sto se tice odjece zene su nosile pune suknje,  dok su gauci, kauboji nosili kozne pantalone koje se nose preko drugih pantalona, visoke cizme i mamuze.

Kaze se da prica o tangu pocinje pricom o gaucima iz Argentina. Nosili su kozne pantalone preko drugih pantalona koje su bile otvrdnule od konjskog znoja te su zato hodali povijenih koljena. Isli bi u nocne salone i trazili bi od djevojaka da igtaju sa njima. Posto se gauci nisu kupali  dama bi plesala na kraju partnerove desne ruke, zabacujuci glavu unazad. Njena desna ruka pocivala bi na partnerovom lijevom kuku nisko, blizu dzepa, trzeci naknadu sto plese sa njim. Muskarac je plsao vijugavo jer je podijum bio mali sa okruglim stolovima , pa je plesao okolo i izmedju stolova.

Oko 1900. ples se prosirio i u Evropi a Rudolf Valentino je od tanga napravio hit 1921. godine.

BECKI VALCER ( WIENER WALTZ)

Raznobojne balske haljine koje lebde! Frakovi ! Vjencanja! Predivna muzika! Prepoznatljiva melodija!

Valcer potice od stare njemacke rijeci walzen sto znaci kotrljati se, okretati, klizati. Valcer: ples rodjen u predgradju Beca i u alpskim predjelima Austrije.Vec u 17. vijeku valcer se plesao u plesnim dvoranama hazburskog dvora ali cak i prije ples sa okretima plesali su i seljaci u Austriji i Bavarskoj.Medjutim valcer je kritikovan na osnovu morala zbog prisnijeg drzanja i brzog okretanja i zbog toga mnoge vjerske vodje su ga jednoglasno proglasili vulgarnim i gresnim.. Kontinentalni dvirski krugovi bili su strogo protiv valcera a ovakvo misljenje narocito je vladalo u zemlji cvrstog morala tj u Engleskoj.Ali kasnije burzoazija ga je sa odusevljenjem prihvatila odmah nakon francuske revolucije.

Muzika igra vaznu ulogu u ovom plesu i mozemo sa sigurnoscu reci da su valcer uzdigla dvojica velikih austrijskih kompozitora- Franc Laner i Johan Straus. te su svojim kompozicijama postavili standarde za becki (brzi) valcer.

SLOUFOKS (SLOWFOX)

Fokstrot je ples koji je rodjen dvadesetih godina a nazvan je po vodviljskom izvodjacu , Heri Foksu. U pocetku se plesao u tempu od 48 taktova u minuti..

Tempo je dosta uticao da dodje do stvaranja dvije struje u fokstrotu krajem dvadesetih, i to kvikstepa na 50-52 takta u minuti, i sve sporijeg istinskog fokstrota na 32 takta u minuti.Kasnije je prihvacen naziv SLOWFOX.

Kombinacija brzih i sporih omogucava vecu fleksibilnost i pruza vece plesno zadovoljstvo.Velicina ovog plesa i jeste u zadivljujucoj mogucnosti inerpretacije i kombinacije osnovnih figura i pokreta iz prostog koraka.

 

 

 

KVIKSTEP ( QUICKSTEP )

 

Razvijen je tokom Prvog svjetskog rata mdju naseljenicima Nju Jorka, prvensveno medju karipskim i africkim plesacima.Prvi put je javno prikazivan na pozornicama americkih muzickih hala i istog trenutka je postao veoma popularan u svim plesnim dvoranama.

Fokstrot i kvikstep imaju isto porijeklo. Dvadesetih godina ovoga vijeka mnogi bendovi su svirali slow-fokstrot suvise brzo sto je dalo povoda za mnoge izmjene u plesu. Najzad, doslo je do razvoja dva razlicita plesa , slow- foxtrot je bio jos usporen  a kvikstep je jednostavno postao brza verzija fokstrota. Ritmicki takav  kvikstep poznajemo i danas. Carlston je imao dosta uticaja na razvoj kvikstepa.

POVRATAK NA POCETNU