KORISNI SAVJETI

Kako se otvara vino?
Izrežete zaštitnu plastičnu kapicu, skinete je, obrišete čep vlažnom krpom i otvorite otvaračem (vadičepom). Vino točimo polako i uvijek manje od pola čaše. Ukoliko pri otvaranju slomijete čep, postoje i posebne sprave za izvlačenje polomljenog čepa. Ukoliko ne posjedujete ništa slično, elegantno gurnite čep u flašu i frendovima tvrdite da to daje dodatni okus vinu ;o)))

Posebno naglašavamo da se šampanjac ne otvara tako da čep i pjena izlete i poliju sve prisutne (osim možda u trenutku prelaska Stare u Novu godinu), već se na čepu drži prst dok se otvara. Zapamtite da je cilj sačuvati mjehuriće. Kada točimo šampanjac, točimo ga polako jer ako ga točimo naglo - ništa od mjehurića, a pjena prelazi rub čaše i razlijeva se po stolnjaku.

Koliko vino treba biti hladno?
Bijela vina i rose je bolje konzumirati hladna no ne treba pretjerivati. Dovoljno je jedan do dva sata u frižideru. Što se tiče crnih vina, ona se služe na sobnoj temperaturi ako su puna i jaka dok se mlada, laka crna vina mogu i malo ohladiti.

Kako se proba vino?
U restoranu ste sa posebnom osobom i konobar donosi vino. Prema bontonu, ukoliko je za stolom više muških osoba, konobar na temelju osobne procjene vino toči najstarijem muškarcu za stolom. Ukoliko ste za stolom samo vi i voljena osoba (ženskog spola), čast kušanja vina pripada vama. E, sad, uzmete gutljaj, zadržite ga u ustima i udahnete zrak kroz zube, da pređe preko vina i izdahnete kroz nos. Ovako ćete osjetiti i okus i miris. Onda u svakom slučaju kažete "odlično je" ili nešto slično, jer ako ovo čitate znači da niste stručnjak pa najčešće ne možete baš reći zašto je neko vino dobro ili ne. Osim toga, ako i vratite vino, morat ćete ga platiti (uglavnom ustaljena praksa), a ne vjerujemo da ste u situaciji da plaćate više nego što morate. Ovo, naravno, ne vrijedi ukoliko je vino zaista toliko loše kvalitete da ga i vi kao laik možete svrstati u kategoriju "smeća".

Koje vino uz koju hranu?
Pažljivo odabrano vino, ono koje se bira na osnovu hrane koju serviramo, doprinosi općem ukusu i zadovoljstvu. Vino i hrana trebaju se međusobno nadopunjavati, podsticati ukus i ne smiju gušiti jedno drugo. Vinolozi vam mogu točno reći koje vino je najbolje piti uz koje jelo, bazirajući svoju odluku na sastojcima i začinima koji su korišteni u pripremi pa tako nećete piti isto vino uz ljutu i neljutu hranu. No, obzirom da često nemate vinologa pri ruci, postoje neka opća pravila, koja je sasvim lako slijediti, tipa "uz ribu ide ovakvo vino, uz meso onakvo, uz povrće neko treće".
Osnovna stvar o kojoj treba voditi računa je da jačina vina treba da odgovara jačini hrane. Bijelo vino dobro paše uz ribu, piletinu, salate, tjesteninu, s napomenom da kod tjestenine ovisi jer ukoliko je umak s mesom i jakim začinima bolje će ići crno. Za jače meso preporučuje se crno vino, kao i uz jače sireve. Crno vino se pije uz hranu kao što je meksička ili indijska, a bijelo uz grčku ili kinesku kuhinju. Opet, kako nitko od nas ne voli pravila, možda je najbolje da svako sebi odredi što, kako i koliko mu odgovara.
U nekim slučajevima zvijezda večeri je baš vino pa tada treba uz njega služiti neku laku, ne previše začinjenu hranu, koja neće ometati oslobađanje svih ukusa i pune arome.

Čaše
Jedan od činilaca koji je izuzetno važan kad je uživanje u vinu u pitanju, je odgovarajuća čaša. Tanke, elegantne, duguljaste čaše nikako nisu pomodarstvo! One su sastavni dio rituala ispijanja i uživanja u vinu.
Čaše su sužene na vrhu da bi se tu zadržali mirisi, da bi mogli da osjetimo buké, imaju tanku, dugačku dršku da ne bismo rukama mijenjali temperaturu vina i imaju postolje da bi bile stabilne. Vino treba poštovati! Bez obzira na financijsku situaciju, svatko od nas si može priuštiti barem jedan komplet čaša za vino. Ako ne možemo, ne moramo ići do kraja i kupovati čaše za sve moguće vrste vina, dovoljno je kupiti one za crno. Ako novac nije problem, ili ako ste strpljivi - postoje različiti vrste čaša - za bijelo, crno, šampanjac, čaše za port, burgundac, šeri ili bordo.
Kad smo već kod šampanjca, kod nas su jako česta pojava široke, zdjelaste čaše za šampanjac. No, one nisu potpuno odgovarajuće. Šampanjac se pije iz jako izduženih čaša sa razlogom - čaša treba da usmjeri sve one fine mjehuriće prema našem nosu, kako bi nas mjehurići zaškakljali, a ne da ispare u zrak za par sekundi zato sto je čaša široka.
I boja stakla čaše je jako važna jer morate vidjeti što pijete. Preljev zeleno-žute, narančasto-crvene, roza i tamno crvene, gotovo crne boje podjednako doprinose općem svečanom osjećaju kao i miris i ukus.



 

Zanimljivosti