BIOGRAFIJA GRADA

 

Budimpešta je glavni grad Mađarske i glavni politički, industrijski, trgovački i saobraćajni centar zemlje sa preko 1,8 miliona stanovnika, što je manje od vrha, dostignutog sredinom 1980-ih, kada je imala 2,07 miliona. Postala je jedan grad koji zauzima obje obale Dunava spajanjem Budima i Obude na desnoj obali, sa Peštom na lijevoj (istočnoj) obali Dunava.


Četiri su najpoznatija mosta Lanchid (Lančani most), Erszebet hid (Elizabetin most), Szabadsag hid (Most slobode) i Margit hid (Margaretin most).  Budimpešta nudi veličanstvenu raskoš starih vremena, bogat kulturni život i s pravom nosi laskavi nadimak koji sada već pripada nekom drugom vremenu- Pariz Istočne Europe.

Raspadom Austro-Ugarske monarhije Budimpešta je postala prevelik glavni grad male zemlje koji je nepovratno izgubio svoju nekadašnju međunarodnu ulogu. Tridesetih godina prošlog vijeka grad se počeo oporavljati od posljedica Prvog svjetskog rata, ali na pomolu su bila još teža vremena. Drugi svjetski rat uzrokovao je ogromne štete gradu koji se još nije prilagodio novonastalom položaju na političkoj karti svijeta te zadao težak udarac broju stanovništva. Iako je oko 30 000 zgrada uništeno tokom drugog svjetskog rata i u revoluciji 1956, ostarjeli svjedoci neke davne prošlosti i dalje odolijevaju zubu vremena u obliku arhitektonskih detalja na antičknim konstrukcijama.

 

 

 

 

POČETNA

 

Zanimljivosti