Култура и умјетност

 

 

Бања Лука од прадавних времена носи трагове различитих култура, које су се преплитале на овом простору и које су оставиле велики број културно-историјских споменика, као свједока различитих епоха и људског стваралаштва. Најстарији историјски споменик у граду је тврђава Кастел.

 

За новију историју најзначајнији је период управе бана Светислава Тисе Милосављевића, који је запамћен као вријеме процвата и ктиторства какво ријетко који град памти. У вријеме управе бана Милосављевића, бањолучко плодно стваралаштво афирмише познате креаторе и аниматоре у области културе, који на избирљиву културну позорницу града постављају највреднија остварења.За вријеме управе бана Милосављевића настали су: Банска палача (данас Градска управа),Позориште (основано 1930. године, а данашње здање подигнуто 1934. године), Хигијенски завод, објекти Учитељске и Пољопривредне школе, источно крило ондашње Гимназије, те седам стамбених зграда за чиновнике (у данашњој Алеји светог Саве и код Поште), а бан носи огромне заслуге и за настанак бањолучког Градског парка са спомеником Петру Кочићу, за доградњу хотела "Босна", асфалтирање и освјетљење улица, градњу Соколског дома, Градске општине, хотела "Палас" и, уопште, за свеукупни полет Бање Луке. Народно позориште и Етнографски музеј основани су 1930. године. Први управник Музеја био је чувени сликар Шпиро Боцарић. У почетку осмишљен као етнографски, Музеј временом повећава фонд историјске и архивске грађе. Име Душана Митровића заузима почасно мјесто у позоришним аналима. Био је управник првог позоришног ансамбла, који се састојао од десетак глумаца, међу којима су били Вјекослав Афрић и Владо Зељковић.
Одлуком Скупштине општине Бања Лука од 13. јануара 1971. основана је и Бања Лука (данас Музеј савремене умјетности Републике Српске).

У граду Бања Лука се током цијеле године организују бројне манифестације из Календара културних манифестација, у оквиру којих се презентују најакутелнија збивања из умјетности.
Филмска остварења се приказују у мултиплексу "Палас", смјештеном у самом центру града, који има три модерно опремљене биоскопске дворане.У области културно-умјетничког аматеризма, у Бањој Луци су најактивнија сљедећа друштва и удружења: КУД "Веселин Маслеша", КУД "Пелагић", КУД "Чајавец", Српско пјевачко друштво "Јединство", Женски хор "Бањалучанке", Градско позориште "Јазавац", Дјечји хор "Врапчићи"...

 

Zanimljivosti