Blu tonovi

 


Posle svakog pojedinacnog stiha sledi kratak instrumentalni odgovor ili popuna (fill). Instrument moze biti pevacev vlastiti bendjo ili gitara, pratiocev klavir ili duvacki instrument ili, u modernom bluzu (Bejsijevom, recimo) — citav orkestar. U razvijenim i formalno zgusnutijim oblicima bluza, za svaku od ovih malih sekvenci rezervisano je po cetiri takta, pri čemu na vokalni deo (stih) odlazi dva ili dva i po takta, a na popunu ostatak.
Cini se da je 4/4 takt samo prividno prirodan takt, premda se nesumnjivo nalazi u osnovi; pravi prirodan takt je, izgleda, dvostruko »sporiji«, što ukazuje na ostatke pesama o radu, laganijeg tempa.


Kardinalna stvar kod lestvica su oni intonativno izmesteni tonovi, nasledjeni iz africke muzicke prakse, koji ce biti nazvani blu tonovima. Oko blu tonova bilo je mnogo zbrke i zabune. Cesto se pomisljalo da je rec o tonovima molske prirode
Sam Vilijam Kristofer Hendi mislio je tako, a tokom pedesetih godina citav takozvani fank (funk) pokret, koji su preduzeli crnacki dzez-muzicari, polazio je od iste pretpostavke. Zapravo, blu tonovi su oni intonativno pomereni tonovi o kojima je pisao Kribil i koji poticu neposredno iz Afrike. Mora biti sasvim jasno da oni nisu ni durske (recimo e), ni molske prirode (es), nego negde između.

     Nazad

Muzika