Savjeti i vjezbe

 

Poznato je da ne samo u umjetnosti nego bilo gdje da talenat cini 5%, a vjezba 95% posla. Violina je instrument koji zahtjeva mnogo talenta, ali jos vise vjezbe.  Neki od mojih savjeta su:

 1) Vjezbati kontinuirano, znaci svaki dan, po najmanje sat i pol sa tom da se to vrijeme moze podijeliti i vjezbati u nekoliko navrata.

 

 2) Zategnite strune na gudalu i namazite ih kalifonijumom.

 

 3) Kad izvadite violinu iz kutije prvo je nastimajte. Mozete koristiti stimer, ako ga nemate, onda sve zive stimajte prema zici A, povlaceci gudalom preko dve zice istovremeno( A i E, A i D, D i G)

 

 4) Vjezbanje pocnite sa jednostavnom skalom i trozvucima. Skala je jako dobra vjezba u kojoj obracate paznju samo na intonaciju, a ne na ritam, i stil kompozicije.

 

 5) Skalu vjezbajte sa raznim potezima gudala, kao sto su stakato, riterdando, martelato, legato( dvije, tri...do osam povezanih tonova)

 

 6) Poslije skale izaberite etidu. Etida je vjezba za tehniku, i za razvjezbavanje prstiju, tj. brzije prstiju. Svirajte je u laganijem tempu, pa poslije nekoliko ponovljanja ubrzajte tempo.

 

 7) Sto se tice slozenijih kompozicija, ako sto su komadi i koncerti. Prvo 'procitajte' note, obratite paznju na tempo i dinamiku.     Podijelite ga na dijelove, i svaki dio prodjite nekoliko puta u sporijem tempu, pazeci da pravilno odsvirate sve note, intonativno i ritmicki.

 

 8) Vazno je da se slusate i ponovite svaki ton koji vam nije intonativno cist.

 

 9) Ako imate problema sa nekom ritmickom figurom, vjezbajte je odvojeno, i prilikom vjezbanja skale.

 

 10) Bitno je da budete koncentrisani na vjezbu, u suprotnom vjezbanje nece imati efekta.

 

 11) Ako imate problema sa ritmom, koristite metronom, ako ga nemate kucajte sebi nogom o pod.

 

 12) Ako vam neka kompozicija ne ide nemojte da odustajete od nje, nego je vjezbajte dio po dio, ili trazite pomoc od profesora.

 

 13) Nakon svakog sviranja krpicom obrisite violinu, jer kalifonijum sa gudala ostane ispod kobilice.

 

 14.) Svaki put kad zavrsite sa vjezbanjem odvrnite zavrtanj na gudalu i opustite strune.

 

 15) Zice mjenjate tako sto odvrnete civije i izvucete kraj, i odvrnete stimere i izvucete pocetak zice, isti je princip i stavljanja zice, ako niste sigurni obratite se profesori da ne bi ostetili zicu.

 

 16) Preporucujem da u koferu uvijek imate rezervne zice, kalifonijum i krpicu za brisanje.

 

 Ako se budete pridrzavali ovih savjeta necete imati problema sa vjezbanjem  i rezultati ce uskoro biti vidljivi.

 

 

 

 

 

<<previous  next >>

Muzika