Kratka istorija Formule 1

Inaguracijsko prvenstvo Formule 1 je osvojio talijan Giuseppe Farina u svojoj Alfi 1950., za dlaku pobjedivsi svog argentiskog momcadskog vozaca Juan-a Miguel-a Fangia.Ipak Fangio osvojio naslov 1951. i jos cetiri slijedeca u narednih sest godina dok mu nije dvostruki svjetski prvak Alberto Ascari poremetio planove vozeci za Ferrari.Fangio je ostao poznat po tome sto je dominirao Formulom 1 cijelu deceniju i dandanas se smatra vicemajstorom Formule 1.                                                                   Juan Miguel Fangio


Prvi britanac koji je osvojio Svjetsko prvenstvo je bio Mike Hawthorn, donijevsi Ferrariju naslov 1958.Medutim kada je Colin Chapman usao u F1 kao dizajner sasije i kasnije kasnije osnivac Lotusovih automobila Velika Britanija je zadominirala Formulom 1 cijelu decenij. Pored Jima Clarka, Jackieja Stewarta, Jacka Brabhama, Grahama Hilla i Dennyja Hulmea, britanski timovi su osvojili 12 svjetskih prvenstava od 1962. do 1973.


1962. je uvedeno novo vozilo sa aluminijskom sasijom nazvanom monokok umjesto tradicionalne tubularne  sasije.1968. Lotus je stavio reklamna slova Imperial Tobacco na vozilo i tako uveo sponzorstvo u ovaj sport.
Aerodinamika je polako dobila vaznost u dizarniranju vozila s pojavom aerofolia u kasnim 1960. Kasnijih sedamdesetih Lotus je uveo zemljani efekt aerodinamike koji je bolidima osigurao ogroman downforce i povecao brzinu u zavojima.
Stvaranje Medunarodne federacije sportskih automobila 1979. je dovelo do niza trvavica izmedu FISE i FOCE u kojima su se FISA i njen predsjednik Jean Marie Balestre neprestano sukobljavali sa udruzenjem konsktrukora Formule 1 i oko televizijskih zarada i tehnickih pravila.


FIA je stavila zabranu na zemljani efekt aerodinamike u sezoni Fornule 1 1983.Do tada su vec turbonabijeni motori, koje je Renault uveo 1977., proizvodili 700 ks (520 kW) i tako postali neizostavni dio naticanja. Kasnije, tacnije 1987., turbo bolid Formule 1 su proizvodili 1000ks u trci. Da bi smanjila energiju motora i brzinu, FIA je ogranicila kapacitet rezervoara goriva 1984. i smanjila brzine bolida 1988. prije zabrane turbonabijenih motora 1989.


U ranim devedesetim momcadi su uvele pomocnog elektronskog vozaca za upravljanjem snage motora, kontrolu protiv proklizavanja i poluautomatski mjenjac.Neke su posudene od savremenih ulicnih vozila. FIA je zbog prituzbi da je tehnologija odredivala rezultate trka vise nego vozaceva vjestina zabranila 1994. mnogo pomocnih sredstava. Ipak mnogi posmatraci su smatrali da je zabrana takvih pomoci vozacima zapravo bila zabrana zato jer FIA nije imala neku tehnologiju koja bi eliminisala takve stvari u trkama.
Timovi su potpisali drugi dogovor o slaganju (Concorde Agreement), 1992. i treci 1997. koji istice 2007.
Na stezi momcad McLaren i Wiliams su ominirali 80-ima i 90-ima. Rivalstvo izmedu trkacih legendi Senne i Prosta je postalo Formulina glavna atrakcija u sezoni 1988 i hastavila se dok se Prost nije povukao krajem 1993. Tragicno ironicno Senne je poginuo 1994. u zavoju Tamburelo na Velikoj nagradi San Marina i preuzeo Prostovo vodstvo u William-su te godine. FIA je poboljsala sigurnosne standarde na stazi tako da od tog vikenda nijedan vozac nije poginuo na stazi za vrijeme trke.


Vozaci iz Mc Laren-a Williams-a i Renault-a prije poznatog kao Beneton i Ferrari-a (momcadi poznatije kao Velika cetvorka) dobili su svako Svjetsko prvenstvo od 1984. do danas. Zbog tehnoloskih napredaka u devedesetim cijena natjecanja u Formuli 1 je dramaticmo porasla. To je povecavo financijski teret kao i dominaciju velike cetvorke, sto je dovelo do toga da male momcadi nisu mogle opstati u Formuli 1.Financijski problemi su natjerali nekoliko timova da se povuku.Od 1990. 28 timova se povuklo iz Formule 1 sto je podstaklo Jordan-ovog vlasnika da kaze da su dani takmicenja guserskih brodova gotovi.        
M. Schumacher


Ranim 2000. dominirao je Michael Schumacher i uskrsnuti Ferrari. Pocetkom 21. v. oboreno je nekoliko rekorda. 2001. Schumacher je postavio novi rekord u broju osvojenih Velikih nagrada, dok je raniji nosilac tog rekorda Alain Prost bio sa 51 osvojenom Velikom nagradom. 2002. Schumacher je postavio jos jedan rekord tako sto je osvoio Svijetsko prvenstvo prije kraja sezone prije od bilo kojeg vozaca do tad osvojivsi Veliku nagradu Francuske u julu te godine. 2003. Schumacher je osvoio svoj 6 naslov svijetskog prvaka i time oborio dotadasnji rekord Juan Miguel Fangia, koji je nosio 5 naslova svijetskog prvaka. 2003 Fernando Alonso je postao najmladi osvajac prvog startnog mjesta . Kasnije te godine postao je najmlaidi pobjednik Velike nagrade  ikad pobjedivsi na Velikoj nagrasi Madarske. Uprkos dominaciji Ferrari-ja Raikkonan je imao teorijske sanse da osvoji prvenstvo, kao i Juan Pablo Monoya. 2005. je prekinuta dominacija Schumachera i Ferrari-ja pobjedom Fernanda Alonsa i Renaulta, cime je postavljen i novi rekord, Alonso je najmladi vozac koji je osvoio prvenstvo. 


U meduvremenu napravljeno je nekoliko projmena u pravilima u pokusaju da se poveca atrakcija na stezi i smanje troskovi. Nacin kvalifikacija je mjenjan nekoliko puta od 2003. Jos jedno novo pravilo je natjeralo vozace da pocnu trku sa istom kolicinom goriva koju du imali u toku kvalifikacijskog treninga, uvodeci novi takticki element u strategiju svakog tima.

nazad na vrh                                                                                    nazad